Анонси
   

   
      
     Дошкільна, загальна середня, позашкільна освіта

     Назад

             Одним із пріоритетів розвитку освіти в регіоні є рівний доступ до якісної освіти, який забезпечується дошкільною, повною загальною середньою, позашкільною, професійною (професійно-технічною), фаховою передвищою та вищою освітою. 

             

     Дошкільна освіта

     В області функціонує 427 закладів дошкільної освіти, у яких виховується майже 26 тис. дітей.

     Протягом 2021 року проведено реконструкцію 2-х закладів дошкільної освіти:

     • КЗ "Городнянський ясла-садок №1" Городнянської міської ради (лютий 2021 рік);
     • у селі Ніжинське Талалаївської сільської ради Ніжинського району відбулось урочисте відкриття дошкільного підрозділу  на базі Ніжинської гімназії (15 вересня 2021 року).

     Подальший розвиток мережі закладів дошкільної освіти спроєктовано в реалізації Програми економічного і соціального розвитку Чернігівської області на 2022 рік (заплановано відкрити 2 ЗДО (ЗДО у селі Богданівка, Линовицька ТГ, дош. ст. підрозділ на базі Слабинської ЗЗСО І-ІІ ст. Гончарівська ТГ) та 1 група – на базі ЗДО «Веселка» Височанської ТГ).

     Також в області реалізовується програма Президента України «Велике будівництво» (далі – Програма), завдяки якій можливе покращення інфраструктури регіону. 

     У 2020-2021 роках в рамках програми Президента України «Велике будівництво» реконструйовано п’ять закладів дошкільної освіти у м.Ніжині, м.Бобровиці, смт Сосниці, с.Черешеньках Коропського району та с. Ніжинське Ніжинського району. Також тривають роботи щодо реконструкції Кіптівського закладу дошкільної освіти Кіптівської сільської ради та Коропського закладу дошкільної освіти «Дзвіночок» Коропської селищної ради Чернігівської області.

     Завдяки проведеній роботі значно вдалося зменшити завантаженість закладів: на 100 місцях із 113 у 2017 році до 100 у 2021 році (у містах – 109, у сільській місцевості – 73).

     Як результат, рівень охоплення дітей дошкільною освітою віком від 3 до 6 років зріс та становить 97,6%.

     Заслуговує на увагу розвиток приватної ініціативи у сфері дошкільної освіти. У містах Чернігів, Ніжин функціонують приватні заклади дошкільної освіти та студії раннього розвитку, що збільшує відсоток охоплення дітей відповідного віку дошкільною освітою.

      

     Загальна середня освіта

     У 2021/2022 навчальному році для забезпечення права громадян на доступність та якість повної загальної середньої освіти в області функціонують 426 закладів загальної середньої освіти усіх форм і типів власності з учнівським контингентом 96,6  тис. осіб.

     Модулювання мережі освітніх послуг

     На виконання доручення Прем'єр-міністра України від 18.10.2019 №36399/0/1-19 за результатами селекторної наради під його головуванням, яка відбулася 17.10.2019, Управлінням освіти і науки облдержадміністрації проведено моделювання мережі освітніх послуг. Освітню мережу погоджено Міністерством освіти і науки України.

     Карта мереж надання публічних послуг http://bit.ly/33wvp24

     Методики моделювання мереж надання публічних послуг http://bit.ly/35KAHZN

      

     Створення мережі опорних закладів

     В області функціонують 48 опорних шкіл та 29 філій. Вживаються заходи щодо покращення функціонування закладів загальної середньої освіти, зокрема опорних закладів області, шляхом удосконалення їх матеріально-технічної бази (оснащення сучасними предметними кабінетами, комп’ютерним та мультимедійним обладнанням), забезпечення організованим підвозом учнів і педагогічних працівників до опорної школи й у зворотному напрямку.

        

     Щодо розвитку інклюзивної освіти на Чернігівщині

      

     Однією з основних моделей навчання дітей з особливими освітніми потребами є їх інтеграція в освітній простір. В області простежується позитивна динаміка організації інклюзивного навчання.

     У 2021 році у 71 закладі дошкільної освіти функціонує 125 інклюзивних груп, в яких виховується 224 дитини з особливими освітніми потребами, освітній процес забезпечують 135  асистентів вихователя.

     У 181 закладі загальної середньої освіти діють 520 класів з інклюзивним навчанням, де навчаються 693 дитини, освітній процес забезпечують 508 асистентів вчителя.

     В області функціонують 6 навчально-реабілітаційних центрів та 2 спеціальні школи, в яких здобувають освіту 731 дитина з особливими освітніми потребами, у тому числі з інвалідністю.

     В області створено розгалужену мережу інклюзивно-ресурсних центрів. На сьогодні їх 16 (у містах Чернігів, Прилуки, Ніжин, Новгород-Сіверському, Бахмацькій, Вертіївській, Ічнянській, Новобілоуській, Ріпкинській, Бобровицькій, Борзнянській, Носівській, Городнянській, Менській, Талалаївській, Варвинській  територіальних громадах).

     Також в області функціонує ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д.Ушинського. 

     Активно використовуються в освітньому процесі медіатеки та ресурсні кімнати. 

     Вживаються заходи спрямовані на розвиток матеріально-технічної бази закладів освіти, слід зазначити, за значної фінансової підтримки держави.

     Встановлюються пандуси відповідно до будівельних норм, купуються мобільні гусеничні підйомники. Для підвозу учнів з інвалідністю здійснюється закупівля спеціалізованих автобусів. 

     Запроваджується інклюзивне навчання і у закладах професійної (професійно-технічної) освіти області.

     На базі Сновського вищого професійного училища лісового господарства четвертий рік поспіль здійснюється професійна підготовка учнів з особливими освітніми потребами за професіями «Штукатур».

     У 2021/2022 н.р. у закладах вищої та фахової передвищої освіти області навчається близько 300 осіб з інвалідністю. Здійснюють підготовку фахівців з інклюзивної освіти 2 заклади вищої та фахової передвищої освіти області, а саме:

     - Прилуцький гуманітарно-педагогічний фаховий коледж імені Івана Франка, за спеціальністю «Початкова освіта» з додатковою кваліфікацією «Асистент вчителя початкових класів з інклюзивного навчання»;

     - Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка (освітньо-кваліфікаційний рівень магістра), за спеціальністю «Освітні педагогічні науки» за освітньою програмою «Інклюзивна освіта. Корекційна педагогіка».

     Обдарована дитина

        

     Важливою складовою комплексної програми пошуку, навчання, виховання інтелектуально обдарованих дітей та молоді є їх участь у конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України, учнівських олімпіадах, інтелектуальних конкурсах.

     За високі досягнення у фінальних етапах всеукраїнських та міжнародних інтелектуальних змаганнях здобувачі освіти закладів освіти області отримують стипендії та премії.

     У 2021/2022 навчальному році стипендіатами Президента України стали Савчук Олена, учениця 11 класу Сосницької гімназії імені О.П.Довженка Сосницької селищної ради, переможець III етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України, секція «Історичне краєзнавство»; Чуба Еліна, студентка Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, Пилипенко Любов, студентка комунального закладу «Прилуцький гуманітарно-педагогічний фаховий коледж імені Івана Франка» Чернігівської обласної ради, Шевченко Вікторія, студентка Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка, переможці ХІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка.

     Органами місцевого самоврядування для обдарованих здобувачів освіти, які вибороли перемогу в обласних етапах всеукраїнських та міжнародних інтелектуальних змаганнях, встановлюються стипендії та премії. У поточному навчальному році в територіальних громадах області виплачуються 93 стипендії та 262 премії.

                  

     Програма «Шкільний автобус»

        

     У 2021/2022 навчальному році всіма видами транспорту організовано безперебійний підвіз 10536 учнів сільської місцевості, що становить 100% від потреби. Для підвозу задіяно 307 транспортних одиниць, з них шкільних автобусів – 291 (6 спеціальних шкільних автобусів обладнаних місцями для осіб з особливими освітніми потребами). Підвіз здійснюється з 997 населених пунктів за 415 маршрутами. Добовий маршрут шкільних автобусів до місць навчання та у зворотному напряму становить понад 24 тисяч кілометрів.

              

     У системі освіти Чернігівщини за основними напрямами позашкільної освіти функціонують 66 закладів (30 закладів дитячої та юнацької творчості, будинків школяра, мистецький заклад – Менська музична школа, 9 станцій юних техніків/центрів науково-технічної творчості учнівської молоді, 3 заклади дитячо-юнацького туризму та краєзнавства, у тому числі Центр національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді, 21 дитячо-юнацька спортивна школа, Чернігівська обласна станція юних натуралістів, Чернігівська Мала академія наук учнівської молоді).

     Функціонує сім закладів позашкільної освіти обласного підпорядкування – Центр національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді, Чернігівський обласний Палац дітей та юнацтва, Чернігівська обласна станція юних натуралістів, Чернігівська обласна комплексна дитячо-юнацька спортивна школа, Спеціалізована дитячо-юнацька школа олімпійського резерву з футболу «Юність», Чернігівський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді, Чернігівська Мала академія наук учнівської молоді, кожен з яких виступає організаційним центром з методичної, організаційно-масової роботи за своїм напрямом для інших закладів системи освіти області.

     Координаційним центром з екологічної освіти в області є Чернігівська обласна станція юних натуралістів, у гуртках якої займається понад 700 вихованців. 

     У закладах освіти області працюють шкільні лісництва, колективи екологічної просвіти, екологічні парламенти, для проведення дослідницької роботи з рослинництва, овочівництва, зоології, тваринництва, створено 285 навчально-дослідницьких земельних ділянок.

     Одним із найпотужніших і результативних напрямів позашкільної освіти є науково-технічний, який забезпечує набуття вихованцями техніко-спортивних умінь і навичок. Майже 30 років позашкільну освіту області за науково-технічним напрямком координує Чернігівський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді.

     Цілеспрямована робота педагогічного колективу обласного центру науково-технічної творчості дає можливість вихованцям творчо самовдосконалюватися та досягати успіху. Підтвердження цьому – високі досягнення вихованців гуртків у Міжнародних, Всеукраїнських змаганнях, виставках, фестивалях.

     На забезпечення багаторівневої системи виявлення та відбору інтелектуально обдарованих дітей, формування майбутньої наукової еліти спрямовують діяльність педагоги Чернігівської Малої академії наук учнівської молоді, наймолодший заклад позашкільної освіти обласного підпорядкування, створений у 2012 році.

     Щорічно учні-члени МАН беруть участь у міжнародних освітніх проєктах, олімпіадах, конкурсах і турнірах і гідно представляють Чернігівщину та Україну.

     Важлива роль у формуванні навичок здорового способу життя, залученні дітей та учнівської молоді до активних занять спортом належить дитячо-юнацьким спортивним школам.

     У Чернігівській обласній комплексній дитячо-юнацькій спортивній школі працюють три відділення: художньої гімнастики, волейболу, баскетболу. Вихованці спортивної школи у 2021 році стали призерами Чемпіонату м. Чернігова з волейболу серед молодіжних команд, Чемпіонату Чернігівської області з пляжного волейболу серед дівчат і юнаків, Чемпіонату України з художньої гімнастики.

     У 1992 році обласна спеціалізована футбольна школа набула статус школи олімпійського резерву і сьогодні відома в Україні як Спеціалізована дитячо-юнацька школа олімпійського резерву з футболу «Юність».

     За ці роки тренери-викладачі підготували не одне покоління вихованців для збірних юнацьких команд України та футбольних клубів: Павло Полегенько, Олексій Хобленко, В'ячеслав Койдан («Динамо» Київ), Олег Грицай («Дніпро» Дніпропетровськ), Ігор Бобович, Валерій Соколенко («Чорноморець» Одеса), Олександр Савенчук («Металург» Запоріжжя), Сергій Коваленко («Ювентус» Турін), гравець світового рівня – Андрій Ярмоленко та інші. Гідно прийняв естафету Данило Скорко, який вже третій сезон є гравцем молодіжної команди «Динамо».

     Традиційно найпопулярнішим напрямом позашкільної освіти є художньо-естетичний, у гуртках і творчих об'єднаннях яких щороку займається до 20 тис вихованців, сьогодні діє 37 дитячих творчих колективів, які мають звання «Зразковий» або «Народний».

     Координує роботу закладів освіти за художньо-естетичним напрямом Чернігівський обласний Палац дітей та юнацтва. Завдяки творчій праці педагогів, на базі Палацу постійно проходять заходи обласного рівня – «Поліський зорепад», «Аніматор-Star», «Лідер року», «Ми – майбутнє рідного краю» тощо..

     З 2001 року на базі Палацу організовано роботу Чернігівської обласної ради старшокласників, учасники якого є активними учасниками різноманітних суспільно-значущих проєктів, національно-патріотичних заходів, челенджів, волонтерських акцій. Їх роботу неодноразово відмічено на всеукраїнському рівні.

     Для координації роботи з національно-патріотичного виховання серед дітей та учнівської молоді у 2017 році створено Центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства та туризму учнівської молоді.

     Важливим напрямом роботи Центру є організація та проведення у закладах освіти області Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), популярність якої зростає з року в рік. Сьогодні це не просто гра, а наймасовіший військово-патріотичний дитячо-юнацький рух.

     Дванадцять років тому в обласному етапі гри «Сокіл» («Джура») взяли участь лише два рої. А сьогодні прапор «Джури» об’єднав більшість школярів області. Не одного покоління джур Чернігівщини гартували свій характер випробуваннями під час змагань і конкурсів гри, поразками і перемогами.

     У юнаків і дівчат залишились незабутні враження від участі в обласних п’ятиденних таборуваннях, які найчастіше проходили на базі дитячого табору «Юний турист»: вечірні ватри, щоранкові руханки, зустрічі з учасниками антитерористичної операції/операції об’єднаних сил, представниками національної поліції, прикордонниками, облаштування своїх наметових таборів, козацьке коло, урочиста хода.

      

      

       Заклади позашкільної освіти обласного підпорядкування

        

      

      

      

      

      

      

      

      

      

     Назад

      

     Коронавірусна
     інфекція
     COVID-19

      
      

      
      
      
     http://www.sqe.gov.ua/index.php/uk-ua/