Анонси
     

     








             
             
            Дошкільна, загальна середня, позашкільна освіта

            Назад

            Одним із пріоритетів розвитку освіти в регіоні є рівний доступ до якісної освіти, який забезпечується дошкільною, повною загальною середньою, позашкільною, професійною (професійно-технічною), фаховою передвищою та вищою освітою. 

             

            Дошкільна освіта

            В області функціонує 406 закладів дошкільної освіти, у яких виховується 19  388 дитина.

            Протягом 2022 року відкрито 2 заклади:

            -Будо-Вороб'ївсьсий заклад дошкільної освіти "Веселка" Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області;

            -дошкільний підрозділ на базі Слабинської гімназії.

            Подальший розвиток мережі закладів дошкільної освіти спроєктовано в Програмі економічного і соціального розвитку Чернігівської області на 2023 рік, реалізація якої передбачає відкриття 3 груп на базі закладів дошкільної освіти  у місті Прилуки.

            За час воєнного стану в Україні значно зменшено завантаженість закладів дошкільної освіти: на 100 місцях виховується 68 дітей.

            Рівень охоплення дітей дошкільною освітою віком від 3 до 6 років становить 79 %.

            Заслуговує на увагу розвиток приватної ініціативи у сфері дошкільної освіти. У м. Чернігові функціонують приватні заклади дошкільної освіти та студії раннього розвитку, що значно збільшує відсоток охоплення дітей відповідного віку дошкільною освітою.

             

            Загальна середня освіта

            У 2022/2023 навчальному році для забезпечення права громадян на доступність та якість повної загальної середньої освіти в області функціонують 402 заклади загальної середньої освіти усіх форм і типів власності, з них у сільській місцевості - 258. Освітні послуги отримують 94,0 тис. учнів, з них у школах сільської місцевості  – 22,1 тис. учнів. Організація харчування учасників освітнього процесу здійснюється в закладах загальної середньої освіти, в яких освітній процес відбувається в очному та змішаному форматах.

             

            Створення мережі опорних закладів

            В області функціонують 48 опорних закладів освіти та 27 їх філій. Вживаються заходи щодо покращення функціонування закладів загальної середньої освіти, зокрема опорних закладів області, шляхом удосконалення їх матеріально-технічної бази, забезпечення організованим підвозом учнів і педагогічних працівників до опорної школи й у зворотньому напрямку.

             

            Щодо організації інклюзивного навчання

             

            Для надання якісних освітніх послуг дітям з особливими освітніми потребами в закладах освіти області організовано інклюзивне навчання.

            За оперативними даними місцевих органів управління освітою станом на 17 квітня 2023 року в 61 закладі дошкільної освіти функціонують 115 інклюзивних груп, в яких виховуються 195 дітей з особливими освітніми потребами, освітній процес забезпечують 110 асистентів вихователя. 

            У 183 закладах загальної середньої освіти діють 595 інклюзивних класів, в яких освітні послуги отримують 797 учнів з особливими освітніми потребами, освітній процес забезпечують 595 асистентів вчителя.

            Для підтримки дітей з особливими освітніми потребами та забезпечення їх потреб створено і діють 16 інклюзивно-ресурсних центрів (у містах Чернігів, Прилуки, Ніжин, Новгород-Сіверському, Бахмацькій, Вертіївській, Ічнянській, Новобілоуській, Ріпкинській, Бобровицькій, Борзнянській, Носівській, Городнянській, Менській, Талалаївській, Варвинській територіальних громадах).

            Враховуючи потреби громади, з метою надання послуг дітям з особливими потребами за місцем проживання, створено Козелецьку філію комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Новобілоуської сільської ради Чернігівського району.

            Також організовано роботу ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д.Ушинського.

            В області функціонують 6 навчально-реабілітаційних центрів та 2 спеціальні школи, в яких здобувають освіту 698 дітей з особливими освітніми потребами, у тому числі з інвалідністю.

            Запроваджується інклюзивне навчання і у закладах професійної (професійно-технічної) освіти області. На базі Сновського вищого професійного училища лісового господарства четвертий рік поспіль здійснюється професійна підготовка учнів з особливими освітніми потребами за професією «Штукатур».

            У закладах вищої та фахової передвищої освіти області навчаються майже 300 осіб з інвалідністю.

            Здійснюють підготовку фахівців з інклюзивної освіти 2 заклади вищої та фахової передвищої освіти області, а саме:

            - Прилуцький гуманітарно-педагогічний фаховий коледж імені Івана Франка за спеціальністю «Початкова освіта» з додатковою кваліфікацією «Асистент вчителя початкових класів з інклюзивного навчання»;

            - Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка (освітньо-кваліфікаційний рівень магістра) за спеціальністю «Освітні педагогічні науки» за освітньою програмою «Інклюзивна освіта. Корекційна педагогіка».

             

            Обдарована дитина

            Важливою складовою комплексної програми пошуку, навчання, виховання інтелектуально обдарованих дітей та молоді є їх участь у конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України, учнівських олімпіадах, інтелектуальних конкурсах.

            За високі результати, досягнуті у ІІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України у 2022 році, призначено стипендії Президента України:

            Бартошу Сергію, випускнику Прилуцького закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 6 (ліцею № 6) Прилуцької міської ради Чернігівської області, студенту І курсу Національного авіаційного університету;

            Мажузі Ярославі, випускниці комунального закладу «Чернігівський обласний науковий ліцей» Чернігівської обласної ради, обласного комунального позашкільного навчального закладу «Чернігівська МАН учнівської молоді», студентці І курсу Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».

             

            За перемогу в ХХІІ Міжнародному конкурсі з української мови імені Петра Яцика учениця 9 класу Ніжинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 15 Ніжинської міської ради Гавриш Володимира удостоєна стипендії Президента України.

            Організований підвіз учнів

            За прогнозованими даними місцевих органів управління освітою у 2022/2023 навчальному році всіма видами транспорту планується підвіз 10284 учнів сільської місцевості з 842 населених пунктів за 439 маршрутами. Для підвозу планується задіяти 306 транспортних одиниць, з них шкільних автобусів – 294.

            На сьогодні в залежності від безпекової ситуації підвезення до закладів загальної середньої освіти та у зворотньому напрямку учнів здійснюється органами місцевого самоврядування в залежності від форми організації освітнього процесу в закладах освіти області.

             

            Позашкільна освіта

            У системі освіти Чернігівщини за основними напрямами позашкільної освіти функціонують 62 заклади (29 закладів дитячої та юнацької творчості, будинків школяра, мистецький заклад – Менська музична школа, 7 станцій юних техніків/центрів науково-технічної творчості учнівської молоді, 3 заклади дитячо-юнацького туризму та краєзнавства, у тому числі Центр національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді, 21 дитячо-юнацька спортивна школа, Чернігівська обласна станція юних натуралістів, Чернігівська Мала академія наук учнівської молоді).

            Функціонує сім закладів позашкільної освіти обласного підпорядкування – Центр національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді, Чернігівський обласний Палац дітей та юнацтва, Чернігівська обласна станція юних натуралістів, Чернігівська обласна комплексна дитячо-юнацька спортивна школа, Спеціалізована дитячо-юнацька школа олімпійського резерву з футболу «Юність», Чернігівський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді, Чернігівська Мала академія наук учнівської молоді, кожен з яких виступає організаційним центром методичної, організаційно-масової роботи за своїм напрямом для інших закладів системи освіти області.

            Координаційним центром з екологічної освіти в області є Чернігівська обласна станція юних натуралістів, у гуртках якої займається понад 700 вихованців. 

            У закладах освіти області працюють шкільні лісництва, колективи екологічної просвіти; для проведення дослідницької роботи з рослинництва, овочівництва, зоології, тваринництва створено навчально-дослідницькі земельні ділянки.

            Одним із найпотужніших і результативних напрямів позашкільної освіти є науково-технічний, який забезпечує набуття вихованцями техніко-спортивних умінь і навичок. Майже 30 років позашкільну освіту області за науково-технічним напрямком координує Чернігівський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді.

            Цілеспрямована робота педагогічного колективу обласного центру науково-технічної творчості дає можливість вихованцям творчо самовдосконалюватися та досягати успіху. Підтвердження цьому – високі досягнення вихованців гуртків у Міжнародних, Всеукраїнських змаганнях, виставках, фестивалях.

            На забезпечення багаторівневої системи виявлення та відбору інтелектуально обдарованих дітей, формування майбутньої наукової еліти спрямовано діяльність педагогів Чернігівської Малої академії наук учнівської молоді. Щорічно учні-члени МАН беруть участь у міжнародних освітніх проєктах, олімпіадах, конкурсах, турнірах і гідно представляють Чернігівщину та Україну.

            Важлива роль у формуванні навичок здорового способу життя, залученні дітей та учнівської молоді до активних занять спортом належить дитячо-юнацьким спортивним школам.

            У Чернігівській обласній комплексній дитячо-юнацькій спортивній школі працюють три відділення: художньої гімнастики, волейболу, баскетболу.

            У спеціалізованій дитячо-юнацькій школі олімпійського резерву з футболу «Юність» тренери-викладачі підготували не одне покоління вихованців для збірних юнацьких команд України та футбольних клубів: «Динамо» Київ, «Дніпро», «Чорноморець» Одеса, «Металург» Запоріжжя, «Ювентус» Турін та інші.

            Традиційно найпопулярнішим напрямом позашкільної освіти є художньо-естетичний, у гуртках і творчих об'єднаннях яких займається понад 13 тисяч вихованців, сьогодні діє 36 дитячих творчих колективів, які мають звання «Зразковий» або «Народний».

            Координує роботу закладів освіти за художньо-естетичним напрямом Чернігівський обласний Палац дітей та юнацтва. Завдяки творчій праці педагогів, на базі Палацу постійно проходять заходи обласного рівня – «Поліський зорепад», «Аніматор-Star», «Лідер року», «Ми – майбутнє рідного краю» тощо. На базі Палацу організовано роботу Чернігівської обласної ради старшокласників, які є активними учасниками різноманітних суспільно-значущих проєктів, національно-патріотичних заходів, челенджів, волонтерських акцій. Їх роботу неодноразово відмічено на всеукраїнському рівні.

            Для координації роботи з національно-патріотичного виховання серед дітей та учнівської молоді у 2017 році створено Центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства та туризму учнівської молоді. Важливим напрямом роботи Центру є організація та проведення у закладах освіти області Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), популярність якої зростає з року в рік. Сьогодні це не просто гра, а наймасовіший військово-патріотичний дитячо-юнацький рух.

             

             

             

             

            Назад

             

            Офіційна сторінка

             
             

             
             

             
             
             
             
             
            http://www.sqe.gov.ua/index.php/uk-ua/