Анонси
   

   
      
      
     Професійно-технічна

     Назад

      

     Інформація щодо функціонування державних закладів професійної (професійно-технічної) освіти Чернігівської області

     План розвитку професійної (професійно - технічної) освіти Чернігівщини на 2019-2021 роки

     Туринський процес регіональний рівень Чернігівська область

     Про схвалення методичних рекомендацій щодо формування та розміщення регіонального замовлення на підготовку фахівців та робітничих кадрів

     Перелік закладів професійної (професійно-технічної) освіти

      


     Система професійної (професійно-технічної) освіти Чернігівщини спрямована на формування і розвиток професійних компетентностей особи, необхідних для професійної діяльності за певною професією у відповідній галузі, забезпечення її конкурентоздатності й мобільності на ринку праці та перспектив кар’єрного зростання впродовж життя.

     Мережа. На території області в 2021/2022 навчальному році здійснюють підготовку кваліфікованих кадрів 13 закладів професійної (професійно-технічної) освіти, з яких до сектору державної власності відносяться – 10, комунальної – 3. Це 3 вищі професійні училища, 1 центр професійно-технічної освіти, 9 професійних ліцеїв, які забезпечують здобуття освіти за денною формою навчання.

     Важливою перевагою професійної освіти є її гнучкість та швидка реакція на запити ринку праці: нині пройти навчання в закладах можуть не лише вчорашні випускники шкіл, а й дорослі, які хочуть підвищити кваліфікацію або змінити професію. Навчання може відбуватися як за повним, так і за скороченим циклом. Тож здобуття професії може тривати від кількох місяців до 3-4 років (для тих, хто одночасно з професією здобуває повну загальну середню освіту). Після цього людина має можливість працевлаштуватися й заробляти реальні кошти.

     Контингент. 2021/2022 навчальний рік у закладах професійної (професійно-технічної) освіти стартував з контингентом 4 865 здобувачів освіти, з яких: 4 775 набувають професійних кваліфікацій за регіональним і державним замовленнями, 90 навчаються на контрактній основі. Одночасно з робітничою професією 2944 учні (61 % до загального контингенту) отримують повну загальну середню освіту.

     У 2021 році план регіонального і державного замовлень виконано на 100 відсотків, на перший курс зараховані 2 182 учні, що на 177 осіб більше порівняно з минулим роком.

     Для забезпечення потреб регіонального ринку у кваліфікованих кадрах збільшено обсяги підготовки кухарів, кондитерів, монтажників гіпсокартонних конструкцій, електромонтажників, зварників, штукатурів, лицювальників-плиточників, водіїв автотранспортних засобів.

     Підготовка кадрового потенціалу здійснюється з 58 професій та 5 спеціальностей, що охоплюють: промисловість, транспорт, будівництво, торгівлю і громадське харчування, побутове обслуговування населення, агропромисловий комплекс.

     Педагогічні кадри. Освітній процес в закладах освіти забезпечують 592 педагогічні працівники, серед яких мають: науковий ступінь «кандидат педагогічних наук» - 3, педагогічні звання - «викладач-методист» - 17, «старший викладач» - 59, «майстер виробничого навчання І категорії» - 41, «майстер виробничого навчання ІІ категорії» - 34, «вихователь-методист» - 1. 

     Навчально-практичні центри. Для підвищення якості у підготовці трудового потенціалу вжито суттєвих кроків, спрямованих на створення нового освітнього середовища шляхом модернізації матеріально-технічної бази закладів професійно (професійно-технічної) освіти. На даний час, в структурі 9 з них функціонує 13 навчально-практичних центрів сучасної професійної (професійно-технічної) освіти різного галузевого спрямування:

     • «аграрних технологій» в Сосницькому професійному аграрному ліцеї;
     • «будівельних технологій» в Чернігівському професійному будівельному ліцеї;
     •  «сучасного автосервісу» в Чернігівському вищому професійному училищі;
     • «перукарського мистецтва та декоративної косметики», «сучасних швейних технологій та дизайну» в Чернігівському вищому професійному училищі побутового обслуговування;
     • «ресторанного сервісу» в Чернігівському центрі професійно-технічної освіти;
     • «інноваційних будівельних технологій «KNAUF», «сучасної сантехніки», «електромонтажних технологій та відновлювальної енергетики» в Чернігівському професійному ліцеї залізничного транспорту;
     • «з підготовки монтажників санітарно-технічних систем та устаткування» в Прилуцькому професійному ліцеї;
     • «зварювальних технологій», «з підготовки кадрів для сфери громадського харчування» в Ніжинському професійному аграрному ліцеї;
     • «деревообробних технологій» в Сновському вищому професійному училищі лісового господарства.

     У центрах здобувачі набувають професійних кваліфікацій за сучасними виробничими технологіями із застосуванням новітнього обладнання, матеріалів, інструменту, що сприяє швидкій адаптації випускників на робочому місці. 

     Модернізація навчально-виробничої інфраструктури освітніх закладів триває.

     Дуальна освіта. З  метою підвищення якості у підготовці трудових ресурсів, забезпечення їх конкурентоспроможності на ринку праці у закладах професійної (професійно-технічної) освіти області запроваджується дуальна форма навчання. З 01 вересня 2021/2022 навчального року у 7-ми закладах професійної (професійно-технічної) освіти області здійснюється підготовка 224 учнів з 9-ти робітничих професій («токар», «кравець»,  «лісник», «озеленювач», «електромонтажник силових мереж та електроустаткування», «монтажник систем вентиляції, кондиціювання повітря, пневмотранспорту й аспірації», «слюсар-ремонтник», «слюсар з механоскладальних робіт», «тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва») за дуальною формою навчання.

     До освітнього процесу залучено 12 підприємств-потенційних роботодавців області, а саме: ПП «ВКФ «Техно-Т», ТОВ «Сівертекс»,  КП «Зеленбуд» Чернігівської міської ради, ТОВ «Промислова компанія «Пожмашина», АТ «Чернігівобленерго», ТОВ «Батьківщина», ТОВ «Український кардан», ПрАТ «Чернігівський механічний завод», ТОВ «Датчикове підприємство «Завод РАПІД», ТОВ «СТ Спецмонтаж», ДП «Корюківське лісове господарство», ДП «Добрянське лісове господарство».

     Стандарти професійної (професійно-технічної) освіти. Запровадження в освітній процес нових освітніх стандартів, зорієнтованих на набуття необхідних знань, умінь і навичок для праці, це можливість для закладів професійної (професійно-технічної) освіти формування переліку освітніх компонентів (предметів) та змісту навчальних програм спільно з роботодавцями, що покращує якість професійної освіти. У 2021/2022 навчальному році на основі таких стандартів здійснюється підготовка робітничих кадрів із 49 професій.

      

      

      

     Назад

      
      

      
      

      
      
      
     http://www.sqe.gov.ua/index.php/uk-ua/