Управління освіти і науки Чернігівської облдержадміністрації
  Анонси
    Дошкільна, повна загальна середня, позашкільна

    Назад

            Одним із пріоритетів розвитку освіти в регіоні є рівний доступ до якісної освіти, який забезпечується дошкільною, повною загальною середньою, позашкільною, професійною (професійно-технічною), фаховою передвищою та вищою освітою. 

       

       

       

    Дошкільна освіта

       

    У 2017 року в області функціонують 449 закладів дошкільної освіти, у тому числі 66 навчально-виховних комплексів «загальноосвітній навчальний заклад – дошкільний навчальний заклад», у яких отримують дошкільну освіту близько 30 тис. вихованців.

    Відсоток охоплення дошкільною освітою дітей віком від 3 до 6 років становить 94,9% (по місту – 100%, по селу – 72,4%), усіма формами – 98,5%.

    Підготовкою до навчання в школі забезпечено 100% дітей п’ятирічного віку.

    Чисельність дітей у закладах дошкільної освіти з розрахунку на 100 місць становить 113 осіб (2016 рік – 115 осіб).

     З метою забезпечення конституційного права дітей на дошкільну освіту у 2017 році відкрито 3 заклади дошкільної освіти на базі НВК (на базі навчально-виховного комплексу № 16 «Престиж» (гімназія – загальноосвітня школа І ступеня – дошкільний навчальний заклад) у м. Ніжин, Безуглівського навчально-виховного комплексу «загальноосвітній навчальний заклад – дошкільний навчальний заклад» І-ІІІ ступенів Ніжинського району, Пустотинського навчально-виховного комплексу «загальноосвітній навчальний заклад – дошкільний навчальний заклад» І-ІІ ступенів Макіївської сільської ради), 1 дошкільний навчальний заклад «Зернятко» Заудайської сільської ради Ічнянського району та 9 додаткових груп на базі: Олишівського дошкільного навчального закладу, Хмільницького навчально-виховного комплексу Чернігівського району,  Чернігівського дошкільного навчального закладу №10 Чернігівської міської ради (2 групи), навчально-виховного комплексу «Школа І ступеня – дошкільний заклад №15» Прилуцької міської ради, ДНЗ «Калинка» Сосницької селещної ради, дошкільного навчального закладу №1 смт. Козелець Козелецького району (2 групи), Сновянського ДНЗ «Сонечко» Боромиківської сільської ради Чернігівської області. 

    З метою реалізації прав дітей з особливими освітніми потребами на якісну освіту, соціалізацію в умовах інклюзивного освітнього середовища, організації корекційно-розвиткової роботи у закладах дошкільної освіти створюються інклюзивні групи.

    Станом на 01.12.17 у закладах дошкільної освіти області функціонують 16 інклюзивних груп на базі 12 закладів дошкільної освіти, у яких виховуються 21 дитина та введено 13 посад асистента вихователя: №№ 60, 52, 37, 32 м. Чернігова, Киїнського ДНЗ «Малятко» Чернігівського району, Городнянського ДНЗ № 1 та № 4, Семенівського ДНЗ  № 6 «Сонечко», Ріпкинського ДНЗ «Колосок», Курінського НВК «ЗНЗ І-ІІІ ст. - ДНЗ» Бахмацького району, ДНЗ № 17 «Перлинка» та ДНЗ № 21 «Калинонька» м. Ніжина.

    Крім того, для дітей дошкільного віку з різними порушеннями розвитку функціонують 47 закладів дошкільної освіти комбінованого типу, в яких діє 91 група.

       

       

       

    Повна загальна середня освіта

       

    У 2017-2018 навчальному році в області функціонують 520 закладів загальної середньої освіти з контингентом 92 389 учнів, у тому числі у сільській місцевості - 369 закладів, в яких навчаються 25 115 учнів. Вперше сіли за парти 9 806 першокласників.

    До мережі закладів повної загальної середньої освіти входять:  24 гімназії, 7 ліцеїв, 1 колегіум.

       

       

       

    Обдарована дитина

       

    У 2017 році на фінальних етапах всеукраїнських та міжнародних інтелектуальних змагань обдаровані учні вибороли 66 дипломів: у всеукраїнських олімпіадах – 29, конкурсі-захисті МАН – 19, у всеукраїнських та міжнародних конкурсах знавців української мови – 18 дипломів.

    У травні поточного року традиційно проведено зустріч керівництва Чернігівської області з переможцями фінальних етапів міжнародних та всеукраїнських олімпіад, конкурсів, турнірів, на якій учні отримали грошові премії та цінні подарунки.

    За результатами участі в інтелектуальних конкурсах всеукраїнського рівня п'ять переможців Всеукраїнських інтелектуальних змагань удостоєні стипендії Президента України, один – отримує стипендію Кабінету Міністрів України.

    Для відзначення висококваліфікованих, творчих педагогів, які досягли високих результатів у навчанні та вихованні учнів, щорічно до Дня працівників освіти вручаються 20 обласних премій імені С.Русової та 5 премій імені Георгія Вороного педагогічним та науково-педагогічним працівникам закладів вищої освіти.

       

       

       

    Оздоровча кампанія

       

    Улітку 2018 року забезпечено функціонування 478 оздоровчо-відпочинкових закладів системи освіти: 464 табори денного перебування, 2 наметові містечка, 12 дитячих стаціонарних оздоровчих закладів.

    За період літньої оздоровчої кампанії оздоровчо-відпочинковими послугами забезпечено 29,8 тисяч дітей (у тому числі 1607 у стаціонарних закладах), що становить 34% від контингенту здобувачів освіти 1-10 класів.

    На виконання регіональної програми оздоровлення та відпочинку дітей Чернігівської області на 2016-2020 роки оздоровлення вихованців шкіл-інтернатів здійснено на базі дитячих закладів обласного підпорядкування: «Лісова казка» (Н.-Сіверський район), «Зміна» (Чернігівський район), «Барвінок» (Менський район) (700 дітей).

    Діти з особливими освітніми потребами, у тому числі діти з інвалідністю, оздоровлювалися в позаміському таборі «Веселка» Прилуцького району на базі Удайцівського навчально-реабілітаційного центру, де створено відповідні умови (200 дітей).

    Із 04 червня до 17 липня забезпечено функціонування Чернігівської обласної літньої школи для обдарованих та талановитих дітей на базі дитячого табору «Юний турист» Чернігівського району (80 учасників).Перша зміна школи була проведена у форматі англомовного табору, профіль другої – національно-патріотичне виховання.

    Цьогоріч продовжено реалізацію проекту Міністерства освіти і науки України «Літні мовні табори», протягом червня-серпня 4 тис. школярів стали учасниками 191 літньої школи з іноземних мов (англійської, німецької, французької).

    17 закладів освіти області стали переможцями проекту «GoCamp 2018», відповідно до умов якого в роботі англомовних таборів взяли участь волонтери-носії іноземної мови з різних куточків світу, зокрема з Алжиру, Австралії, США, Румунії.

    Акцент виховної роботи в оздоровчо-відпочинкових закладах спрямовувався на формування національно-патріотичної свідомості дітей. Відповідно до Концепції національно-патріотичного виховання проведено тематичні зміникозацького, національно-патріотичного виховання, козацькоговишколу. Також за програмами національно-патріотичного виховання було організовано профільні зміни у наметових таборах м. Ніжина та Срібнянського району, у дитячих оздоровчих закладах, зокрема, «Зміна» та «Юний турист» Чернігівського району.

       

       

       

    Реформування інтернатних закладів

       

    З метою надання якісної освіти дітям соціально незахищених категорій в області проведено реформування інтернатних закладів.

    У 2012 році Борзнянську та Черешенську загальноосвітні школи-інтернати І-ІІІ ступенів реорганізовано у комунальні заклади «Борзнянська спеціалізована школа-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів» та «Черешенська спеціалізована школа-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів», Прилуцький дошкільний навчальний заклад «Дитячий будинок інтернатного типу» - у комунальний заклад «Прилуцький навчально-реабілітаційний центр».

    У 2014 році відбулась реорганізація Чернігівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІІ ступенів у комунальний заклад «Чернігівський навчально-реабілітаційний центр», Березнянської та Удайцівської спеціальних загальноосвітніх шкіл-інтернатів І-ІІ ступенів - у комунальні заклади «Березнянський навчально-реабілітаційний центр» та «Удайцівський навчально-реабілітаційний центр».

    У 2016 році Городнянську, Яблунівську загальноосвітні школи-інтернати І-ІІІ ступенів реорганізовано у комунальні заклади «Городнянська спеціалізована школа-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів», «Яблунівська спеціалізована школа-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів», Городнянську спеціальну загальноосвітню школу-інтернат І-ІІ ступенів та Сосницьку спеціальну загальноосвітню школу-інтернат І-ІІІ ступенів - у комунальні заклади «Городнянський навчально-реабілітаційний центр» й «Сосницький навчально-реабілітаційний центр».

    Рішенням десятої сесії сьомого скликання Чернігівської обласної ради від 22 серпня 2017 року № 25-10/VII припинено юридичну особу – Краснохутірську загальноосвітню школу-інтернат І-ІІІ ступенів шляхом приєднання до комунального закладу «Черешенська спеціалізована школа-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів».

    На даний час до мережі 17 закладів інтернатного типу обласного підпорядкування входять 4 спеціалізовані школи-інтернати з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів, 4 загальноосвітні школи-інтернати, Новгород-Сіверська державна гімназія імені К.Д.Ушинського, 2 спеціальні загальноосвітні школи-інтернати, 6 навчально-реабілітаційних центрів.

       

         

    Програма «Шкільний автобус»

       

    У 2017-2018 навчальному році усіма видами транспорту організовано безперебійний підвіз 8206 учнів сільської місцевості, що становить 100% від потреби. Для підвозу задіяно 405 транспортних одиниць, з них шкільних автобусів - 270.

       

       

       

    Впровадження інформаційно-комунікаційних технологій

       

    Станом на 1 жовтня 2017 року комп’ютеризовано 99,6% закладів освіти області, в яких встановлено 647 навчальних комп’ютерних комплексів, з них у сільській місцевості – 340. Взагалі, у закладах освіти встановлено понад 10 тисяч одиниць комп’ютерної техніки. Кількість учнів на один персональний комп’ютер у закладах освіти області становить 9,1.

       

       

       

       

    У 2017-2018 навчальному році в області функціонують 71 заклад позашкільної освіти (30 будинків школяра, 10 станцій юних техніків, 4 центри дитячо-юнацького туризму та екскурсій, 24 спортивні школи, обласна станція юних натуралістів, Чернігівська Мала академія наук учнівської молоді, Центр національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді). До роботи у 2617 гуртках та секціях залучено понад 40 тис. вихованців, що становить 43,5 % від загальної кількості дітей шкільного віку.

    Враховуючи заклади, підпорядковані Департаменту культури і туризму, національностей та релігій облдержадміністрації та іншим структурам, показник охоплення позашкільною освітою становить 62,0 % дітей та учнівської молоді.

    Заклади позашкільної освіти стали своєрідними осередками національно-патріотичного виховання дітей та учнівської молоді.

    Упродовж навчального року закладами позашкільної освіти обласного підпорядкування започатковано та проведено патріотичні акції, конкурси та змагання, а саме:

    - обласний еколого-патріотичний конкурс «Люби природу, землю нашу, що Україною зоветься» (Чернігівська обласна станція юних натуралістів);

    - обласний національно-патріотичний фотоконкурс «Чернігівщина – край мій рідний» (Центр національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді);

    - відкриті змагання з автомодельного спорту (трасові моделі) «Кубок пам’яті Небесної Сотні» (Чернігівський обласний Центр науково-технічної творчості учнівської молоді);

    - обласні конкурси серед лідерів учнівського самоврядування «Місцеве самоврядування очима дітей» та декоративно-ужиткового мистецтва «Державні та народні символи України» (Чернігівський обласний Палац дітей та юнацтва).

       

      

      Заклади позашкільної освіти обласного підпорядкування

       

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Назад