Управління освіти і науки Чернігівської облдержадміністрації
  Анонси
    Дошкільна, повна загальна середня, позашкільна

    Назад

            Одним із пріоритетів розвитку освіти в регіоні є рівний доступ до якісної освіти, який забезпечується дошкільною, повною загальною середньою, позашкільною, професійною (професійно-технічною), фаховою передвищою та вищою освітою. 

       

       

       

    Дошкільна освіта

       

    У 2017 року в області функціонують 449 закладів дошкільної освіти, у тому числі 66 навчально-виховних комплексів «загальноосвітній навчальний заклад – дошкільний навчальний заклад», у яких отримують дошкільну освіту близько 30 тис. вихованців.

    Відсоток охоплення дошкільною освітою дітей віком від 3 до 6 років становить 94,9% (по місту – 100%, по селу – 72,4%), усіма формами – 98,5%.

    Підготовкою до навчання в школі забезпечено 100% дітей п’ятирічного віку.

    Чисельність дітей у закладах дошкільної освіти з розрахунку на 100 місць становить 113 осіб (2016 рік – 115 осіб).

     З метою забезпечення конституційного права дітей на дошкільну освіту у 2017 році відкрито 3 заклади дошкільної освіти на базі НВК (на базі навчально-виховного комплексу № 16 «Престиж» (гімназія – загальноосвітня школа І ступеня – дошкільний навчальний заклад) у м. Ніжин, Безуглівського навчально-виховного комплексу «загальноосвітній навчальний заклад – дошкільний навчальний заклад» І-ІІІ ступенів Ніжинського району, Пустотинського навчально-виховного комплексу «загальноосвітній навчальний заклад – дошкільний навчальний заклад» І-ІІ ступенів Макіївської сільської ради), 1 дошкільний навчальний заклад «Зернятко» Заудайської сільської ради Ічнянського району та 9 додаткових груп на базі: Олишівського дошкільного навчального закладу, Хмільницького навчально-виховного комплексу Чернігівського району,  Чернігівського дошкільного навчального закладу №10 Чернігівської міської ради (2 групи), навчально-виховного комплексу «Школа І ступеня – дошкільний заклад №15» Прилуцької міської ради, ДНЗ «Калинка» Сосницької селещної ради, дошкільного навчального закладу №1 смт. Козелець Козелецького району (2 групи), Сновянського ДНЗ «Сонечко» Боромиківської сільської ради Чернігівської області. 

    З метою реалізації прав дітей з особливими освітніми потребами на якісну освіту, соціалізацію в умовах інклюзивного освітнього середовища, організації корекційно-розвиткової роботи у закладах дошкільної освіти створюються інклюзивні групи.

    Станом на 01.12.17 у закладах дошкільної освіти області функціонують 16 інклюзивних груп на базі 12 закладів дошкільної освіти, у яких виховуються 21 дитина та введено 13 посад асистента вихователя: №№ 60, 52, 37, 32 м. Чернігова, Киїнського ДНЗ «Малятко» Чернігівського району, Городнянського ДНЗ № 1 та № 4, Семенівського ДНЗ  № 6 «Сонечко», Ріпкинського ДНЗ «Колосок», Курінського НВК «ЗНЗ І-ІІІ ст. - ДНЗ» Бахмацького району, ДНЗ № 17 «Перлинка» та ДНЗ № 21 «Калинонька» м. Ніжина.

    Крім того, для дітей дошкільного віку з різними порушеннями розвитку функціонують 47 закладів дошкільної освіти комбінованого типу, в яких діє 91 група.

       

       

       

    Повна загальна середня освіта

       

    У 2017-2018 навчальному році в області функціонують 520 закладів загальної середньої освіти з контингентом 92 389 учнів, у тому числі у сільській місцевості - 369 закладів, в яких навчаються 25 115 учнів. Вперше сіли за парти 9 806 першокласників.

    До мережі закладів повної загальної середньої освіти входять:  24 гімназії, 7 ліцеїв, 1 колегіум.

       

       

       

    Обдарована дитина

       

    У 2017 році на фінальних етапах всеукраїнських та міжнародних інтелектуальних змагань обдаровані учні вибороли 66 дипломів: у всеукраїнських олімпіадах – 29, конкурсі-захисті МАН – 19, у всеукраїнських та міжнародних конкурсах знавців української мови – 18 дипломів.

    У травні поточного року традиційно проведено зустріч керівництва Чернігівської області з переможцями фінальних етапів міжнародних та всеукраїнських олімпіад, конкурсів, турнірів, на якій учні отримали грошові премії та цінні подарунки.

    За результатами участі в інтелектуальних конкурсах всеукраїнського рівня п'ять переможців Всеукраїнських інтелектуальних змагань удостоєні стипендії Президента України, один – отримує стипендію Кабінету Міністрів України.

    Для відзначення висококваліфікованих, творчих педагогів, які досягли високих результатів у навчанні та вихованні учнів, щорічно до Дня працівників освіти вручаються 20 обласних премій імені С.Русової та 5 премій імені Георгія Вороного педагогічним та науково-педагогічним працівникам закладів вищої освіти.

       

       

       

    Оздоровча кампанія

       

    Улітку 2017 року забезпечено роботу 480 дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, підпорядкованих органам управління освітою, з них: 463 табори з денним перебуванням, 2 наметові містечка, 15 дитячих стаціонарних оздоровчих закладів.

    Оздоровчо-відпочинковими послугами охоплено майже 30 тис. школярів, що становить 34,5% від контингенту учнів 1-10 класів.

    Цьогоріч продовжено реалізацію проекту Міністерства освіти і науки України «Літні мовні табори», протягом червня-липня 4 тис. школярів стали учасниками 177 літніх шкіл з іноземних мов (англійської, німецької, французької).

    19 волонтерів-носіїв мови, серед яких представники Корпусу Миру США в Україні, іноземні громадяни, долучилися до іншомовної спільної діяльності зі школярами.

    На виконання регіональної програми оздоровлення та відпочинку дітей Чернігівської області на 2016-2020 роки оздоровлення вихованців шкіл-інтернатів здійснено протягом 3-х змін на базі дитячих закладів обласного підпорядкування: «Лісова казка» (Новгород-Сіверський район), «Зміна» (Чернігівський район), «Барвінок» (Менський район).

    Діти з особливими освітніми потребами, у тому числі діти з інвалідністю, оздоровлювалися у позаміському таборі «Веселка» Прилуцького району на базі Удайцівського навчально-реабілітаційного центру.

    Управлінням освіти і науки облдержадміністрації забезпечено з 29 травня до 11 липня функціонування Чернігівської обласної літньої школи для обдарованих та талановитих дітей на базі дитячого табору «Юний турист» Чернігівського району (81 учасник).

    В оздоровчо-відпочинкових закладах області проведено профільні та тематичні зміни: козацького, національно-патріотичного, морально-етичного, екологічного, художньо-естетичного виховання, козацького вишколу, здорового способу життя.

       

       

       

    Реформування інтернатних закладів

       

    З метою надання якісної освіти дітям соціально незахищених категорій в області проведено реформування інтернатних закладів.

    У 2012 році Борзнянську та Черешенську загальноосвітні школи-інтернати І-ІІІ ступенів реорганізовано у комунальні заклади «Борзнянська спеціалізована школа-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів» та «Черешенська спеціалізована школа-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів», Прилуцький дошкільний навчальний заклад «Дитячий будинок інтернатного типу» - у комунальний заклад «Прилуцький навчально-реабілітаційний центр».

    У 2014 році відбулась реорганізація Чернігівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІІ ступенів у комунальний заклад «Чернігівський навчально-реабілітаційний центр», Березнянської та Удайцівської спеціальних загальноосвітніх шкіл-інтернатів І-ІІ ступенів - у комунальні заклади «Березнянський навчально-реабілітаційний центр» та «Удайцівський навчально-реабілітаційний центр».

    У 2016 році Городнянську, Яблунівську загальноосвітні школи-інтернати І-ІІІ ступенів реорганізовано у комунальні заклади «Городнянська спеціалізована школа-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів», «Яблунівська спеціалізована школа-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів», Городнянську спеціальну загальноосвітню школу-інтернат І-ІІ ступенів та Сосницьку спеціальну загальноосвітню школу-інтернат І-ІІІ ступенів - у комунальні заклади «Городнянський навчально-реабілітаційний центр» й «Сосницький навчально-реабілітаційний центр».

    Рішенням десятої сесії сьомого скликання Чернігівської обласної ради від 22 серпня 2017 року № 25-10/VII припинено юридичну особу – Краснохутірську загальноосвітню школу-інтернат І-ІІІ ступенів шляхом приєднання до комунального закладу «Черешенська спеціалізована школа-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів».

    На даний час до мережі 17 закладів інтернатного типу обласного підпорядкування входять 4 спеціалізовані школи-інтернати з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів, 4 загальноосвітні школи-інтернати, Новгород-Сіверська державна гімназія імені К.Д.Ушинського, 2 спеціальні загальноосвітні школи-інтернати, 6 навчально-реабілітаційних центрів.

       

         

    Програма «Шкільний автобус»

       

    У 2017-2018 навчальному році усіма видами транспорту організовано безперебійний підвіз 8206 учнів сільської місцевості, що становить 100% від потреби. Для підвозу задіяно 405 транспортних одиниць, з них шкільних автобусів - 270.

       

       

       

    Впровадження інформаційно-комунікаційних технологій

       

    Станом на 1 жовтня 2017 року комп’ютеризовано 99,6% закладів освіти області, в яких встановлено 647 навчальних комп’ютерних комплексів, з них у сільській місцевості – 340. Взагалі, у закладах освіти встановлено понад 10 тисяч одиниць комп’ютерної техніки. Кількість учнів на один персональний комп’ютер у закладах освіти області становить 9,1.

       

       

       

       

    У 2017-2018 навчальному році в області функціонують 71 заклад позашкільної освіти (30 будинків школяра, 10 станцій юних техніків, 4 центри дитячо-юнацького туризму та екскурсій, 24 спортивні школи, обласна станція юних натуралістів, Чернігівська Мала академія наук учнівської молоді, Центр національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді). До роботи у 2617 гуртках та секціях залучено понад 40 тис. вихованців, що становить 43,5 % від загальної кількості дітей шкільного віку.

    Враховуючи заклади, підпорядковані Департаменту культури і туризму, національностей та релігій облдержадміністрації та іншим структурам, показник охоплення позашкільною освітою становить 62,0 % дітей та учнівської молоді.

    Заклади позашкільної освіти стали своєрідними осередками національно-патріотичного виховання дітей та учнівської молоді.

    Упродовж навчального року закладами позашкільної освіти обласного підпорядкування започатковано та проведено патріотичні акції, конкурси та змагання, а саме:

    - обласний еколого-патріотичний конкурс «Люби природу, землю нашу, що Україною зоветься» (Чернігівська обласна станція юних натуралістів);

    - обласний національно-патріотичний фотоконкурс «Чернігівщина – край мій рідний» (Центр національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді);

    - відкриті змагання з автомодельного спорту (трасові моделі) «Кубок пам’яті Небесної Сотні» (Чернігівський обласний Центр науково-технічної творчості учнівської молоді);

    - обласні конкурси серед лідерів учнівського самоврядування «Місцеве самоврядування очима дітей» та декоративно-ужиткового мистецтва «Державні та народні символи України» (Чернігівський обласний Палац дітей та юнацтва).

       

      

      Заклади позашкільної освіти обласного підпорядкування

       

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Назад