Управління освіти і науки Чернігівської облдержадміністрації
  Анонси
    Дошкільна, загальна середня, позашкільна освіта

    Назад

            Одним із пріоритетів розвитку освіти в регіоні є рівний доступ до якісної освіти, який забезпечується дошкільною, повною загальною середньою, позашкільною, професійною (професійно-технічною), фаховою передвищою та вищою освітою. 

            

    Дошкільна освіта

    У Чернігівській області діють 447 закладів дошкільної освіти, в яких отримують освітні послуги 30,2 тис. дітей. 

    Крім того, на базі 5 закладів освіти інтернатного типу обласного підпорядкування функціонують дошкільні групи. Також у містах Чернігів, Ніжин та Прилуки діють приватні заклади студії раннього розвитку дітей відповідної вікової категорії.

    Усіх дітей п’ятирічного віку охоплено дошкільною освітою.

    Протягом 2019 року відкрито новозбудований заклад дошкільної освіти №3 «Дитяча Академія» Чернігівської міської ради; Петрівський заклад дошкільної освіти «Струмочок» Бобровицької міської ради; Мохнатинський заклад дошкільної освіти «Малятко» Чернігівського району; дошкільний підрозділ Ніжинської гімназії № 14 Ніжинської міської ради.

    Розпочали функціонувати 5 додаткових груп на 90 місць (на базі Южненського ДНЗ «Сонечко» Парафіївської селищної ради та Кобижчанського закладу дошкільної освіти «Лісова казка» Бобровицької міської ради, закладів дошкільної освіти №2, 10, 14 Чернігівської міської ради).

    Завдяки проведеній роботі відсоток охоплення дітей віком від 3 до 6 років становить 96,9%, різними формами охоплено 98,5%.

    Кількість вихованців з розрахунку на 100 місць із 113 у 2017 році зменшилася до 110 у 2019 році.

     

    Загальна середня освіта

    У 2019/2020 навчальному році в області функціонують 476 закладів загальної середньої освіти з контингентом 95,4 тис. учнів, у тому числі у сільській місцевості - 330 закладів, в яких навчаються 24,5 тис. учнів. Вперше сіли за парти 9,8 тис. першокласників.

    Мережа закладів включає 25 гімназій, 13 ліцеїв.

     

    Модулювання мережі освітніх послуг

    На виконання доручення Прем'єр-міністра України Гончарука О.В. від 18.10.2019 №36399/0/1-19 за результатами селекторної наради під його головуванням, яка відбулася 17.10.2019, Управлінням освіти і науки облдержадміністрації проведено моделювання мережі освітніх послуг. Освітню мережу погоджено Міністерством освіти і науки України.

    Карта мереж надання публічних послуг http://bit.ly/33wvp24

    Методики моделювання мереж надання публічних послуг http://bit.ly/35KAHZN

     

    Створення мережі опорних закладів

    В області функціонують 45 опорних шкіл та 22 філії. Опорні заклади та їх філії функціонують у 7 районах та 28 об’єднаних територіальних громадах. 

    Вживаються заходи щодо покращення функціонування закладів загальної середньої освіти, зокрема опорних закладів області, шляхом удосконалення їх матеріально-технічної бази (оснащення сучасними предметними кабінетами, комп’ютерним та мультимедійним обладнанням), забезпечення організованим підвозом учнів і педагогічних працівників до опорної школи й у зворотному напрямку.

       

    Щодо розвитку інклюзивної освіти на Чернігівщині

     

    Однією з основних моделей навчання дітей з особливими освітніми потребами є їх інтеграція в освітній простір. В області простежується позитивна динаміка організації інклюзивного навчання.

    У 36 закладах дошкільної освіти функціонує 57 інклюзивних груп, в яких виховується 95 дітей з особливими освітніми потребами. Введено 54 посади асистента вихователя.

    У 134 закладах загальної середньої освіти діють 323 класи з інклюзивним навчанням. У класах навчаються 407 дітей. Введено 312 посад асистента вчителя.

    В області функціонують 7 навчально-реабілітаційних центрів для дітей з порушеннями зору, слуху й інтелектуальними порушеннями та 2 спеціальні школи, в яких здобувають освіту 746 дітей з особливими освітніми потребами, у тому числі з інвалідністю.

    В області вжито заходів щодо реформування існуючої системи психолого-медико-педагогічних консультацій (ПМПК) у сучасні інклюзивно-ресурсні центри, які покликані допомагати дітям отримати якісну освіту.
    Відповідно до постанови  Кабінету Міністрів України від 12.07.2017 №545 «Про створення інклюзивно-ресурсних центрів»,  Меморандуму про співпрацю між  Чернігівською обласною  державною адміністрацією і  органами виконавчої влади та  місцевого самоврядування функціонують 15 інклюзивно-ресурсних центрів у  містах Чернігів, Прилуки, Ніжин, Бахмацькому, Борзнянському, Ічнянському,  Ніжинському, Ріпкинському, Чернігівському районах, Бобровицькій, Варвинській, Городнянській, Менській, Носівській, Талалаївській ОТГ.

    Обласну психолого-медико-педагогічну консультацію реорганізовано в ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти.

    Крім того, створено 12 медіатек та 18 ресурсних кімнат у закладах загальної середньої освіти.

    Проводиться робота щодо залучення дітей з особливими освітніми потребами до занять у закладах позашкільної освіти, в яких майже 200 дітей відповідної категорії відвідують гуртки та секції.

    Вживаються заходи спрямовані на розвиток матеріально-технічної бази закладів освіти, слід зазначити, за значної фінансової підтримки держави.

    Встановлюються пандуси відповідно до будівельних норм, купуються мобільні гусеничні підйомники. Для підвозу учнів з інвалідністю здійснюється закупівля спеціалізованих автобусів. 

         

    Обдарована дитина

       

    Важливою складовою комплексної програми пошуку, навчання, виховання інтелектуально обдарованих дітей та молоді є їх участь у конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України, учнівських олімпіадах, інтелектуальних конкурсах.

    У Всеукраїнських учнівських олімпіадах, конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України, мовних конкурсах 61 переможець здобув 67 дипломів.

    Два переможці III етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України Чернігівської області стали учасниками Всеукраїнської літньої профільної школи Малої академії наук із філології та Міжнародної літньої школи з дистанційного зондування Землі.

    За високі досягнення у фінальних етапах Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України, Всеукраїнських учнівських олімпіадах із навчальних предметів у 2019/2020 навчальному році 4 здобувача освіти Чернігівщини стали стипендіатами Президента України, 1 - Кабінету Міністрів України, 1-го нагороджено стипендією імені Тараса Шевченка.

    У 2019 році в районах, містах, об’єднаних територіальних громадах області встановлено 126 річних стипендій та 567 премій обдарованим здобувачам освіти, які стали переможцями різних етапів всеукраїнських та міжнародних інтелектуальних змагань.

    Для відзначення висококваліфікованих, творчих педагогів, які досягли високих результатів у навчанні та вихованні учнів, щорічно до Дня працівників освіти вручаються 20 обласних премій імені С.Русової та 5 премій імені Георгія Вороного педагогічним та науково-педагогічним працівникам закладів вищої освіти.

          

    Оздоровча кампанія

       

    Улітку 2019 року забезпечено функціонування 464 оздоровчо-відпочинкових закладів системи освіти: 450 таборів денного перебування, 2 наметові містечка, 12 дитячих стаціонарних оздоровчих закладів.

    За період літньої оздоровчої кампанії оздоровчо-відпочинковими послугами забезпечено 30 тисяч дітей (у тому числі 1503 у стаціонарних закладах), що становить 33,4% від контингенту здобувачів освіти 1-10 класів.

    На виконання регіональної програми оздоровлення та відпочинку дітей Чернігівської області на 2016-2020 роки оздоровлення вихованців шкіл-інтернатів здійснено на базі дитячих закладів обласного підпорядкування: «Зміна» (Чернігівський район), «Барвінок» (Менський район) (462 дитини).

    Діти з особливими освітніми потребами, у тому числі діти з інвалідністю, оздоровлювалися в позаміському таборі «Веселка» Прилуцького району на базі Удайцівського навчально-реабілітаційного центру, де створено відповідні умови (160 дітей).

    Шостий рік поспіль успішно проведено обласну літню школу для обдарованих та талановитих дітей на базі дитячого табору «Юний турист» (81 учасник). Формат проведення першої зміни – англомовний табір, профіль другої – національно-патріотичне виховання.

    В області продовжується практика проведення літніх шкіл з іноземних мов, тематичних та профільних змін із навчальних предметів для обдарованих школярів в оздоровчо-відпочинкових закладах. До роботи у 169 літніх школах з англійської, німецької, французької мов було залучено 4,5 тис. здобувачів освіти. У 3-х англомовних таборах взяли участь волонтери-носії англійської мови із Шотландії та США (Софія Кокс, Тодд Мартин Бучкович, Грегорі Аймаро Праут).

            

    Програма «Шкільний автобус»

       

    У 2019/2020 навчальному році усіма видами організовано безперебійний підвіз 9 044 учнів сільської місцевості, що становить 100% від потреби. Для підвозу задіяно 318 транспортних одиниць, з них шкільних автобусів – 288. Підвіз здійснюється з 1055 населених пунктів за 393 маршрутами. Добовий пробіг шкільних автобусів становить понад 20 тисяч кілометрів. Потребує ремонту понад 900 км під’їзних доріг.

             

       

    У 2019/2020 навчальному році в області функціонують 72 заклади позашкільної освіти (32 заклади дитячої творчості, 10 станцій юних техніків, 3 центри дитячо-юнацького туризму та екскурсій, 24 дитячо-юнацькі спортивні школи, обласна станція юних натуралістів, Чернігівська Мала академія наук учнівської молоді, Центр національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді). До роботи у гуртках та секціях залучено понад 38 тис. вихованців.

    У системі освіти області сьогодні функціонують сім закладів позашкільної освіти обласного підпорядкування, кожний з яких виступає організаційним центром з методичної, організаційно-масової роботи, національно-патріотичного виховання для інших закладів системи освіти за своїм напрямом.

    Значна частина програм і акцій, започаткованих закладами позашкільної освіти обласного підпорядкування, є складовою освітнього процесу дітей та учнівської молоді області.

    До 100-річчя Української революції 1917-1921 років Центром національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді започатковано обласну пошуково-дослідницьку експедицію «Чернігівщина в Українській революції 1917-1921 років». Переможці та лауреати експедиції презентували результати пошукової роботи під час засідання «круглого столу», проведеного на базі Чернігівського обласного історичного музею ім. В.В.Тарновського.

    Для реалізації основних принципів Концепції національно-патріотичного виховання у Чернігівській Малій академії наук учнівської молоді створено мережу гуртків морально-духовного та громадянського спрямування, де поглиблено вивчають процеси та явища історії України, формують пізнавальну, практичну, творчу і соціальну компетентності, необхідні для проведення самостійних історичних досліджень.

    У своїх конкурсних роботах манівці досліджують невідомі сторінки з історії Чернігівщини, України, переосмислюють події сьогодення, відслідковують зв'язок між минулим і сучасністю, обґрунтовують свою точку зору.

    Кращому пізнанню традицій і звичаїв рідного краю сприяє проведення, започаткованої у 2018  році, обласної заочної виставки-конкурсу «Хлібом славиться Чернігівська земля». Його учасниками стали і діти, і дорослі з багатьох районів, міст та громад області. На розгляд журі учасники представили традиційну обрядову випічку Полісся за оригінальною рецептурою та навіть хлібні вироби часів Голодомору.

    За ініціативи обласного Центру науково-технічної творчості учнівської молоді проводяться змагання з автомодельного спорту (трасові моделі) «Кубок пам’яті Небесної Сотні». Вже не один рік у такий спосіб вшанувати пам'ять новітніх українських Героїв до нашого міста приїздять спортсмені не тільки з різних регіонів України, але й Республіки Білорусь, Латвії та Литви. Для вихованців станцій юних техніків області започатковано відкриті щорічні змагання повітряних зміїв «Крила надії», авіамодельного спорту «Мирне небо України».

    Засобами мистецтва виховують почуття патріотизму, любові до свого народу, історії і культури у дітей та учнівської молоді педагоги Чернігівського обласного Палацу дітей та юнацтва. Патріотичні проекти, проведені за ініціативи педагогів, сприяють соціальному становленню дітей та молоді, як рівноправних членів суспільства, розвитку кращих рис українця-патріота, здатного до самостійного мислення, суспільного вибору і діяльності, спрямованих на процвітання України.

    Формуванню активної життєвої позиції, вмінню відстоювати свої погляди сприяє робота обласної ради старшокласників та міського учнівського парламенту, що функціонує на базі обласного Палацу дітей та юнацтва.

    Беручи участь у реалізації соціально значущих проектів, програм, конкурсах діти набувають певного життєвого та соціального досвіду, формують свої організаторські вміння, креативні якості, і, найголовніше, усвідомлюють важливість цієї справи. Учнівське самоврядування сприяє життєвому самовизначенню дітей, розкриває перед ними світ людських взаємин у всій їх складності й суперечливості. 

     

      Заклади позашкільної освіти обласного підпорядкування

       

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Назад