Управління освіти і науки Чернігівської облдержадміністрації
  Анонси
    Дошкільна, середня, позашкільна

    Назад

            Одним із пріоритетів розвитку освіти в регіоні є рівний доступ до якісної освіти, який забезпечується дошкільною, загальною середньою, позашкільною, професійно-технічною та вищою освітою. .

       

       

       

    Дошкільна освіта

       

    З метою охоплення більшої кількості дітей дошкільного віку суспільним дошкільним вихованням вживаються конкретні заходи щодо розширення мережі дошкільних навчальних закладів.

    Станом на 01 вересня 2017 року в області функціонують 448 дошкільних навчальних закладів, у тому числі 65 навчально-виховних комплексів «загальноосвітній навчальний заклад – дошкільний навчальний заклад», у яких отримують дошкільну освіту понад 30,9 тис. вихованців. Відсоток охоплення дошкільною освітою дітей віком від 3 до 6 років становить 94,9%, усіма формами – 98,5%. Підготовкою до навчання в школі забезпечено 100% дітей п’ятирічного віку.

    Чисельність дітей у дошкільних навчальних закладах з розрахунку на 100 місць становить 113 осіб (2016 рік – 115 осіб).

    З метою забезпечення конституційного права дітей на дошкільну освіту у 2017 році розпочали функціонувати навчально-виховний комплекс № 16 «Престиж» (гімназія – загальноосвітня школа І ступеня – дошкільний навчальний заклад) у м. Ніжин, дошкільний навчальний заклад «Зернятко» Заудайської сільської ради Ічнянського району, Безуглівський навчально-виховний комплекс «загальноосвітній навчальний заклад – дошкільний навчальний заклад» І-ІІІ ступенів Ніжинського району та 4 додаткові групи на базі Олишівського дошкільного навчального закладу, Хмільницького навчально-виховного комплексу Чернігівського району, ДНЗ №10 м Чернігів.

       

       

       

    Загальна середня освіта

       

    У 2016-2017 навчальному році в області функціонує 546 загальноосвітніх навчальних закладів з контингентом 91 306 учнів, у тому числі у сільській місцевості - 394 ЗНЗ, в яких навчаються 25 765 учнів. Вперше сіли за парти 9 967 першокласників.

    Мережа закладів нового типу представлена 26 гімназіями, 8 ліцеями, 1 колегіумом.

       

       

       

    Обдарована дитина

       

    У 2016 році на фінальних етапах всеукраїнських та міжнародних інтелектуальних змагань обдаровані учні вибороли 67 дипломів: у всеукраїнських олімпіадах – 26, конкурсі-захисті МАН – 23, у всеукраїнських та міжнародних конкурсах знавців української мови – 18 дипломів.

    Здійснюються системні заходи з підтримки талановитої учнівської молоді та стимулювання розвитку її творчого потенціалу. Десять переможців Всеукраїнських інтелектуальних змагань удостоєні стипендії Президента України, один – отримує стипендію Кабінету Міністрів України.

    Для відзначення висококваліфікованих, творчих педагогів, які досягли високих результатів у навчанні та вихованні учнів, щорічно до Дня працівників освіти вручаються 20 обласних премій імені С.Русової та 5 премій імені Георгія Вороного педагогічним та науково-педагогічним працівникам вищих навчальних закладів.

       

       

       

    Оздоровча кампанія

       

    Улітку поточного року, станом на 12 липня 2017 року, забезпечено функціонування 462 таборів денного перебування, 2 наметових містечок (м.Ніжин, Срібнянський район). Повністю збережено мережу дитячих стаціонарних закладів системи освіти області, яка складається з 15 закладів (10 районного, 5 обласного підпорядкування).

    Станом на 12 липня поточного року оздоровчо-відпочинковими послугами охоплено 28,3 тисяч школярів (у тому числі 1235 у стаціонарних закладах), що становить 32,6% від контингенту учнів 1-10 класів навчальних закладів області.

    175 літніх мовних шкіл функціонували у червні на базі оздоровчо-відпочинкових закладів області. Протягом двох тижнів 3920 дітей спілкувалися англійською, німецькою та французькою мовами. Навчально-виховний процес забезпечували 419 учителів, 26 студентів вищих навчальних закладів області.

    19 волонтерів-носіїв мови, серед яких представники Корпусу Миру США в Україні, іноземні громадяни, долучилися до іншомовної спільної діяльності зі школярами.

    На виконання регіональної програми оздоровлення та відпочинку дітей Чернігівської області на 2016-2020 роки оздоровлення вихованців шкіл-інтернатів здійснюється протягом 3-х змін на базі дитячих закладів обласного підпорядкування: «Лісова казка» (Н.-Сіверський район), «Зміна» (Чернігівський район), «Барвінок» (Менський район).

    Діти з особливими освітніми потребами, у тому числі діти з інвалідністю, оздоровлюються у позаміському таборі «Веселка» Прилуцького району на базі Удайцівського навчально-реабілітаційного центру.

    За червень поточного року охоплено оздоровленням 347 вихованців інтернатних закладів області. Завершиться робота дитячих оздоровчих закладів обласного підпорядкування в ІІІ декаді серпня.

    Управлінням освіти і науки облдержадміністрації забезпечено з 29 травня до 11 липня функціонування Чернігівської обласної літньої школи для обдарованих та талановитих дітей на базі дитячого табору «Юний турист» Чернігівського району (81 учасник).

       

       

       

    Реформування інтернатних закладів

       

    З метою надання якісної освіти дітям соціально незахищених категорій в області проведено реформування інтернатних закладів.

    У 2012 році Борзнянську та Черешенську загальноосвітні школи-інтернати І-ІІІ ступенів реорганізовано у комунальні заклади «Борзнянська спеціалізована школа-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів» та «Черешенська спеціалізована школа-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів», Прилуцький дошкільний навчальний заклад «Дитячий будинок інтернатного типу» - у комунальний заклад «Прилуцький навчально-реабілітаційний центр».

    У 2014 році відбулась реорганізація Чернігівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІІ ступенів у комунальний заклад «Чернігівський навчально-реабілітаційний центр», Березнянської та Удайцівської спеціальних загальноосвітніх шкіл-інтернатів І-ІІ ступенів - у комунальні заклади «Березнянський навчально-реабілітаційний центр» та «Удайцівський навчально-реабілітаційний центр».

    У 2016 році Городнянську, Яблунівську загальноосвітні школи-інтернати І-ІІІ ступенів реорганізовано у комунальні заклади «Городнянська спеціалізована школа-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів», «Яблунівська спеціалізована школа-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів», Городнянську спеціальну загальноосвітню школу-інтернат І-ІІ ступенів та Сосницьку спеціальну загальноосвітню школу-інтернат І-ІІІ ступенів - у комунальні заклади «Городнянський навчально-реабілітаційний центр» й «Сосницький навчально-реабілітаційний центр».

    На даний час до мережі 18 закладів інтернатного типу обласного підпорядкування входять 4 спеціалізовані школи-інтернати з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів, 6 загальноосвітніх шкіл-інтернатів, 2 спеціальні загальноосвітні школи-інтернати, 6 навчально-реабілітаційних центрів

       

         

    Програма «Шкільний автобус»

       

    У 2016-2017 навчальному році до навчальних закладів підвозиться 100% учнів сільської місцевості, які проживають за межею пішохідної доступності. За період дії Програми «Шкільний автобус» загальноосвітні навчальні заклади області отримали 223 транспортні одиниці.

       

       

       

    Впровадження інформаційно-комунікаційних технологій

       

    Станом на 1 жовтня 2016 року комп’ютеризовано 99,6% закладів освіти області, в яких встановлено 621 навчальний комп’ютерний комплекс, з них у сільській місцевості – 321. Взагалі у навчальних закладах встановлено понад 8,7 тисяч одиниць комп’ютерної техніки. Кількість учнів на один персональний комп’ютер у навчальних закладах області становить 10,4.

    У ході реалізації обласної програми «Забезпечення загальноосвітніх навчальних закладів області ліцензійними електронними засобами навчального призначення та мультимедійним обладнанням на 2011-2016 роки» 96 опорних шкіл забезпечено сучасними мультимедійними комплексами та комплектами електронних засобів навчання. Також у рамках програми опорні школи області отримали 234 комплекти електронних засобів навчального призначення. У 2016-2017 навчальному році в області продовжено реалізацію освітніх програм, спрямованих на ефективне впровадження новітніх технологій, використання ліцензійного програмного забезпечення учасниками навчально-виховного процесу.

       

       

       

       

    У 2016-2017 навчальному році в області функціонують 70 позашкільних навчальних закладів (29 будинків школяра, 10 станцій юних техніків, 5 центрів дитячо-юнацького туризму та екскурсій, 24 спортивні школи, обласна станція юних натуралістів, Чернігівська Мала академія наук учнівської молоді). До роботи у 2453 гуртках та секціях залучено майже 40 тис. вихованців, що становить 43,7 % від загальної кількості дітей шкільного віку.

    З метою створення умов для доступності дітей і молоді до якісної позашкільної освіти вжито заходів щодо збереження кількості гуртків позашкільних навчальних закладів на базі сільських шкіл. У 2016-2017 навчальному році показник охоплення позашкільною освітою учнів сільської місцевості становить 27,4 %.

    Забезпечено проведення модернізації навчальної та матеріально-технічної бази позашкільних закладів, оснащення їх сучасним обладнанням: оновлено комп’ютерну техніку, придбано нові меблі, матеріали для занять у гуртках.

    Позашкільні навчальні заклади підключено до мережі Інтернет, створюються власні веб-сайти. Вихованці позашкільних закладів є постійними учасниками масових заходів усіх рівнів з еколого-натуралістичного, художньо-естетичного, науково-технічного, туристсько-краєзнавчого, спортивного напрямків і мають суттєві досягнення.

    Юні ракето-, автомоделісти, картингісти обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді стали переможцями та призерами чемпіонатів Всеукраїнського рівнів.

    Юннати обласної станції юних натуралістів здобули призові місця у Всеукраїнських масових заходах: дитячому фестивалі «Україна - сад», конкурсі навчально-дослідних земельних ділянок, експедиційно-польовому зборі юних ботаніків та зоологів.

    Вихованці обласного Палацу дітей та юнацтва отримали призові місця у Міжнародних та Всеукраїнських фестивалях та конкурсах дитячої та юнацької творчості, журналістики, пісні, сучасного танцю та ігрових програм.

    Гуртківці туристсько-краєзнавчих центрів мають високі результати у конкурсах та змаганнях всеукраїнського рівня на кращу туристсько-краєзнавчу експедицію учнівської молоді з активним способом пересування «Мій рідний край», історико-географічній експедиції учнівської та студентської молоді «Історія міст і сіл України».

    Основним вектором розвитку виховної роботи з дітьми та учнівською молоддю залишається національно-патріотичне виховання.

    З метою посилення національно-патріотичного виховання педагогічні та учнівські колективи навчальних закладів області працюють над впровадженням обласного Плану заходів щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді (наказ Управлінням освіти і науки облдержадміністрації від 28.09.2015 № 280).

       

      

      Обласні позашкільні навчальні заклади

       

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Назад