Управління освіти і науки Чернігівської облдержадміністрації
  Анонси
    Професійно-технічна

    Назад

     

    Інформація щодо функціонування державних закладів професійної (професійно-технічної) освіти Чернігівської області

    План розвитку професійної (професійно-технічної) освіти Чернігівщини на 2019-2021 роки.pdf         

    Перелік державних закладів професійної (професійно-технічної) освіти

             
    Про схвалення методичних рекомендацій щодо формування та розміщення регіонального замовлення на підготовку фахівців та робітничих кадрів

             


     

    Важливу роль у виконанні стратегічного завдання забезпечення кадрами виробничих секторів економіки та сфери побуту відіграє система професійної (професійно-технічної) освіти, яка органічно пов’язана із суспільним виробництвом і покликана відтворювати трудові ресурси регіону.

    Професійна (професійно-технічна) освіта Чернігівщини охоплює 15 державних освітніх закладів, у тому числі: 3 вищі професійні училища, 1 центр професійно-технічної освіти, 9 професійних ліцеїв та 2 заклади при установах Міністерства юстиції України.

    Станом на 01.01.2019 у закладах професійної (професійно-технічної) освіти (далі – ЗПО) навчається 4276 учнів та 27 слухачів, які здобувають освітньо-кваліфікаційні рівні «кваліфікований робітник» та «молодший спеціаліст» за регіональним та державним замовленням, 48 здобувачів професійної освіти навчаються згідно з контрактом. 63 відсотки від загального контингенту разом із професією отримують повну загальну середню освіту.

    Підготовка робітничих кадрів здійснюється з 63 робітничих професій (більшість яких інтегровані) та 4 спеціальностей для 6-ти галузей економіки, у тому числі: промисловості, сільського господарства, транспорту, будівництва, торгівлі і громадського харчування, житлово-комунального господарства і невиробничих видів побутового обслуговування населення.

    Серед здобувачів професійної (професійно-технічної) освіти 249 учнів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 67 - з особливими потребами та 116 – з малозабезпечених родин.

    Окрім того, на замовлення обласного центру зайнятості ЗПО щорічно забезпечують професійно-технічне навчання та перепідготовку до 50 осіб із числа дорослого, у тому числі тимчасово незайнятого населення.

    Освітній процес забезпечують 633 педагогічні працівники.

    Реагуючи на вимоги ринку праці, впродовж останніх трьох років ЗПО отримано ліцензії на право провадження освітньої діяльності з нових професій: «Електромонтер охоронно-пожежної сигналізації», «Охоронник», «Робітник фермерського господарства», «Інструктор з індивідуального водіння», «Монтажник систем вентиляції, кондиціювання повітря, пневмотранспорту й аспірації», «Апаратник пастеризації та охолодження молока», «Оператор лінії у виробництві харчової продукції (молочне виробництво)».

    Підвищенню рівня професійної підготовки трудового потенціалу, популяризації робітничих професій сприяють щорічні конкурси фахової майстерності серед учнів випускних курсів ЗПО області. Наразі здійснюються заходи з організації підготовки конкурсних змагань серед здобувачів профосвіти з професій: «Маляр», «Кухар», «Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва», «Офіціант», «Монтажник з освітлення та освітлювальних мереж», які відбудуться в ІІ кварталі 2019 року.

    До прикладу: в 2018 році за результатами аналогічних конкурсів переможці обласного рівня на всеукраїнському вибороли 2 дипломи ІІ ступеня серед кравців і монтажників санітарно-технічних систем та устаткування та диплом ІІІ ступеня серед електрозварник ручного зварювання.

    Робота з підвищення якості підготовки трудових ресурсів здійснюється через Навчально-практичні центри галузевого спрямування (далі – НПЦ), які є структурними підрозділами ЗПО. Тут учні (слухачі) здобувають практичні навички роботи за сучасними виробничими технологіями із застосуванням новітніх матеріалів, обладнання, інструменту у відповідних галузях економіки. До того ж, НПЦ є осередками підвищення кваліфікації для робітників відповідних галузей, в тому числі незанятого населення та педагогічних працівників. Нині в області функціонує 10 таких центрів, зокрема: будівельних технологій торгівельної марки Ceresit (ДПТНЗ «Чернігівський професійний будівельний ліцей), аграрних технологій (Сосницький професійний аграрний ліцей), сучасного автосервісу (ДПТНЗ «Чернігівське вище професійне училище»), перукарського мистецтва та декоративної косметики і сучасних швейних технологій та дизайну (ДПТНЗ «Чернігівське вище професійне училище побутового обслуговування), ресторанного сервісу (ДПТНЗ «Чернігівський центр професійно-технічної освіти»), сучасної сантехніки та інноваційних будівельних технологій «KNAUF» (Чернігівський професійний ліцей залізничного транспорту), з підготовки монтажників санітарно-технічних систем та устаткування (Прилуцький професійний ліцей) та зварювальних технологій (ДНЗ «Ніжинський професійний аграрний ліцей Чернігівської області»).

    Системно оновлюється зміст професійної (професійно-технічної) освіти шляхом упровадження в освітній процес стандартів професійної (професійно-технічної) освіти на компетентнісній основі, запровадження сучасних виробничих технологій, обладнання, техніки, інструменту, матеріалів, у тому числі європейських (співпраця з освітніми закладами Німеччини, Франції, Латвії).

    Завдяки державній підтримці, розвитку виробничої діяльності навчальних господарств та навчальних майстерень, наданню послуг населенню, співпраці із соціальними партнерами ЗПО області  поступово  оновлюється навчально-матеріальна база (створюються навчально-практичні центри галузевого спрямування, нові навчальні кабінети, майстерні, лабораторії, закуповується комп’ютерне обладнання, інструмент, витратні матеріали для навчальних цілей тощо, проводяться ремонтно-відновлювальні роботи).

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Назад