Анонси
    Карта освітнього простору Чернігівщини

    Назад

    Про стан розвитку освітньої галузі Чернігівської області

     

    В освітній галузі пріоритетним є забезпечення якості освіти, її доступності та конкурентоспроможності випускника, модернізація всіх освітніх ланок, збільшення охоплення дітей дошкільною освітою, підвищення статусу вчителя.

    У Чернігівській області діють 447 закладів дошкільної освіти, в яких отримують освітні послуги 30,2 тис. дітей. У містах Чернігів, Ніжин та Прилуки діють приватні заклади-студії раннього розвитку дітей відповідної вікової категорії. Усіх дітей п’ятирічного віку охоплено дошкільною освітою.

    Протягом 2019 року відкрито новозбудований заклад дошкільної освіти №3 «Дитяча Академія» Чернігівської міської ради; Петрівський заклад дошкільної освіти «Струмочок» Бобровицької міської ради; Мохнатинський заклад дошкільної освіти «Малятко» Чернігівського району; дошкільний підрозділ Ніжинської гімназії № 14 Ніжинської міської ради.

    Розпочали функціонувати 5 додаткових груп на 90 місць (на базі Южненського ДНЗ «Сонечко» Парафіївської селищної ради та Кобижчанського закладу дошкільної освіти «Лісова казка» Бобровицької міської ради, закладів дошкільної освіти №№ 2, 10, 14 Чернігівської міської ради).

    Завдяки проведеній роботі відсоток охоплення дітей віком від 3-х до 6-ти років становить 96,9%, різними формами охоплено 98,5%.

    Кількість вихованців з розрахунку на 100 місць із 113 у 2017 році зменшено до 110 у 2019 році.

    У 2019/2020 навчальному році для забезпечення права громадян на доступність та якість повної загальної середньої освіти в області функціонує 476 закладів загальної середньої освіти з учнівським контингентом 95,4 тисяч осіб, що на 1 351 учень більше, ніж у 2018/2019 навчальному році (94 082 особи).

    Серед закладів загальної середньої освіти – 19 шкіл І ступеня, 110 – І-ІІ ступенів, 347 – І-ІІІ ступенів.

    У 2019/2020 навчальному році отримують якісні освітні послуги 9 810 першокласників (523 класи).

    Продовжується пілотне впровадження нового Державного стандарту початкової освіти у третіх класах, учасниками якого є 4 заклади загальної середньої освіти області.

    У 2018, 2019 роках здійснено підвищення кваліфікації 2556 вчителів початкових класів закладів загальної середньої освіти за новим Державним стандартом початкової освіти у рамках реформи «Нова українська школа».

    У приміщенні кожного першого класу створено новітнє освітнє середовище (проведено відповідні ремонтно-будівельні роботи для облаштування класних кімнат початкової школи, придбано сучасні меблі та обладнання).

    Продовжується робота щодо організації інклюзивного навчання. У 2019/2020 навчальному році у 134 закладах загальної середньої освіти функціонує 323 інклюзивні класи, де навчаються 407 дітей. Введено 312 посад асистента вчителя.

    Активно використовуються в освітньому процесі медіатеки. На сьогодні в 11 закладах освіти створено 12 шкільних медіатек. Розвивальні заняття за індивідуальним планом розвитку в супроводі корекційного педагога проводяться у 18 ресурсних кімнатах.

    В області створено розгалужену мережу інклюзивно-ресурсних центрів. На сьогодні їх 15 (у містах Чернігів, Прилуки, Ніжин, Бахмацькому, Борзнянському, Ічнянському, Ніжинському, Чернігівському, Ріпкинському районах, Бобровицькій, Варвинській, Носівській, Городнянській, Менській, Талалаївській ОТГ). Мережа інклюзивно-ресурсних центрів повністю забезпечує потреби дітей відповідної категорії в освіті.

    Також обласну психолого-медико-педагогічну консультацію реорганізовано в ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти.

    У рамках впровадження Нової української школи протягом 2019 року 140 педагогічних працівників, які працюють з дітьми з особливими освітніми потребами, пройшли курси підвищення кваліфікації на базі Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д.Ушинського.

    В області діють 19 закладів освіти інтернатного типу обласного підпорядкування. Контингент учнів становить 2 606 осіб, із них 146 дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, 374 дитини з інвалідністю.

    В області функціонують 45 опорних шкіл та 22 філії. Опорні заклади та їх філії функціонують у 7 районах та 28 об’єднаних територіальних громадах.

    У 2019/2020 навчальному році всіма видами транспорту організовано безперебійний підвіз 8 941 учня сільської місцевості, що становить 100% від потреби. Для підвозу задіяно 318 транспортних одиниць, з них шкільних автобусів – 288. Підвіз здійснюється з 1055 населених пунктів за 410 маршрутами.

    У 2019 році вжито суттєвих кроків, спрямованих на удосконалення матеріально-технічної бази закладів загальної середньої освіти, у тому числі опорних. Облаштовано внутрішні санвузли у 64 закладах загальної середньої освіти на суму 31 189,9 тис. грн. Придбано:

    - сучасне обладнання для 30 кабінетів природничих та математичних предметів на суму 6 404,5 тис. грн.;

    - 7 шкільних автобусів на умовах співфінансування з місцевими бюджетами на суму 12594,0 тис.грн, за кошти місцевих бюджетів - 9, з них 2 спеціальні, на суму 15686,9 тис. грн;

    - спеціальний автомобіль для надання додаткових психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг працівниками інклюзивно-ресурсних центрів на суму 1005,75 тис. грн;

    - 312 персональних комп’ютерів на суму 5 992,3 тис. грн.

    Покращено доступ до мережі «Інтернет» для 204 закладів загальної середньої освіти на суму 20 370,58 тис. грн (швидкість інтернету становить від 30 до 100 Мбіт/сек).

    Завершено реконструкцію стадіону Спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву з футболу «Юність». Залучено кошти ДФРР у сумі 44 800,0 тис. грн. та обласного бюджету у сумі 7 000,0 тис. грн.

    Облаштовано 2 спортивні комплекси при закладах загальної середньої освіти на суму 4 589,8 тис.грн.

    Проведено капітальні ремонти та реконструкцію 6 закладів освіти області за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку використано 50 491,9 тис. грн.

    За рахунок коштів субвенції з державного бюджету на соціально-економічний розвиток окремих територій проведено ремонтні роботи на суму 57 628,2 тис. грн, за кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад - у сумі 33 233,2 тис. грн.

    На придбання сучасних меблів, комп’ютерного обладнання для початкових класів закладів освіти області у 2020 році передбачено кошти у сумі 28 651,3 тис. грн.

    Так, у 2020 році на придбання шкільних автобусів, у тому числі обладнаних місцями для дітей з особливими освітніми потребами передбачено 15 321,6 тис. грн, на ремонт обладнання та придбання обладнання для їдалень (харчоблоків) закладів загальної середньої освіти – 9 483,2 тис. грн, на оснащення закладів загальної середньої освіти обладнанням для навчальних кабінетів і STEM-лабораторій – 18 825,4 тис. грн.

    Також на реалізацію програми “Спроможна школа для кращих результатів” Чернігівській області передбачено кошти у сумі 100,0 млн грн (завершення розпочатих у попередніх періодах будівельних робіт з будівництва нових будівель і споруд закладів загальної середньої освіти, реконструкція, капітальний ремонт існуючих будівель (їх частин), споруд закладів загальної середньої освіти, формуванням нового освітнього простору).

    Станом на 01.06.2020 в області функціонує 14 державних закладів професійної (професійно-технічної) освіти серед яких: 1 центр професійно-технічної освіти, 3 вищих професійних училищ, 9 професійних ліцеїв, 1 освітній заклад при установі Міністерства юстиції України.

    Підготовка кадрового потенціалу здійснюється з 66 професій та 4 спеціальностей, що охоплюють 6 галузей економіки – промисловість, транспорт, будівництво, торгівля і громадське харчування, побутове обслуговування населення, агропромисловий комплекс. Контингент освітніх закладів складає 3 732 здобувачі професійних кваліфікацій, які навчаються за регіональним і державним замовленням та на договірних засадах з фізичними і юридичними особами.

    У рамках реалізації Плану розвитку професійної (професійно-технічної) освіти Чернігівщини на 2019-2021 роки, з метою підвищення якості у наданні освітніх послуг поступово модернізується освітній простір закладів освіти шляхом створення навчально-практичних центрів галузевого спрямування. Так, за державної підтримки у грудні 2019 року в структурі Сновського вищого професійного училища лісового господарства відкрито сучасно обладнаний Регіональний навчально-практичний центр деревообробних технологій. У 2020 році на базі Ніжинського професійного аграрного ліцею створено аналогічний центр сучасних технологій сфери громадського харчування. На сьогодні на базі Чернігівського ліцею залізничного транспорту, за державної підтримки в 1 млн 400 тис.грн, вживаються дієві заходи зі створення Регіонального навчально-практичного центру електромонтажних технологій та відновлювальної енергетики.

    На даний час у закладах професійної освіти працюють 12 навчально-практичних центрів з упровадження в освітній процес високопродуктивних виробничих технологій різного галузевого спрямування.

    Підвищенню рівня підготовки трудових ресурсів, забезпеченню їх конкурентоспроможності на ринку праці сприяє дуальна форма освіти. У 2019/2020 навчальному році 7 закладів професійної (професійно-технічної) освіти здійснюють підготовку кваліфікованих робітників з елементами дуальної форми навчання з 9-ти професій (електрозварник ручного зварювання, апаратник пастеризації та охолодження молока, оператор лінії у виробництві харчової продукції, кравець, кухар, слюсар-ремонтник, монтажник систем вентиляції, кондиціювання повітря, пневмотранспорту й аспірації, слюсар з механоскладальних робіт, тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва). До освітнього процесу залучено 22 підприємства регіону.

    Поступово оновлюється зміст освіти. Так, в закладах професійної освіти організовано освітній процес із 41 робітничої професії за освітніми програмами, розробленими за стандартами нового покоління, заснованими на компетентнісному підході.

    На Чернігівщині в 2019/2020 навчальному році підготовку студентів здійснюють 23 заклади вищої та фахової передвищої освіти (до сектору державної власності належать 15 закладів, комунальної – 7, приватної – 1): 3 університети, 1 академія, 1 інститут, 16 коледжів та 2 технікуми, які забезпечують навчання за денною та заочною формами майже 21 тис. студентів.

    Карта освітнього простору Чернігівщини

    Назад