Управління освіти і науки Чернігівської облдержадміністрації
  Анонси
    Карта освітнього простору Чернігівщини

    Назад

    Про стан розвитку освітньої галузі Чернігівської  області
    (станом на 01.09.2018)


     

       В освітній галузі пріоритетним є забезпечення якості освіти, її доступності та конкурентоспроможності випускника, модернізація всіх освітніх ланок, збільшення охоплення дітей дошкільною освітою, підвищення статусу вчителя.

    В області функціонують 447 закладів дошкільної освіти з контингентом 30,7 тисяч вихованців. Протягом 2017 року відкрито 5 закладів дошкільної освіти та 9 додаткових груп на базі діючих закладів. У 2018 році розпочали функціонувати чотири додаткові групі на базі діючих закладів дошкільної освіти в Іванівській об’єднаній територіальній громаді, м. Ніжин, м. Прилуки.

    Відсоток охоплення дошкільною освітою дітей віком від 3 до 6 років становить 96,3% (міська місцевість – 100%, сільська місцевість – 82,5%). 

    На даний час завантаженість закладів дошкільної освіти з розрахунку на 100 місць становить 111 осіб (для порівняння: у 2017 році – 113).
     

    Продовжується пілотне впровадження нового Державного стандарту початкової освіти у 2-х класах,учасниками якого є 4 заклади загальної середньої освіти області.

    Регіональними тренерами здійснено підготовку близько 2 тис. педагогічних працівників, які працюють за новим Державним стандартом початкової освіти у 2018-2019 навчальному році.

    У приміщенні кожного першого класу створено новітнє освітнє середовище (проводено відповідні ремонтно-будівельні роботи для облаштування класних кімнат початкової школи, придбано сучасні меблі та обладнання).

    Продовжується робота щодо організації інклюзивного навчання. На сьогодні у закладах загальної середньої освіти такою формою охоплено 270 дітей.

    У квітні Чернігівщина долучилася до проекту Благодійного Фонду Порошенка «Інклюзивна освіта – рівень свідомості нації», у рамках реалізації якого облаштовано 8 медіатек.

    Триває робота щодо створення інклюзивно-ресурсних центрів. 28 березня 2018 року підписано Меморандум про співпрацю між головою Чернігівської обласної державної адміністрації і керівниками органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, відповідно до якого планується створення 16 таких центрів.

    На сьогоднішній день функціонують 10 інклюзивно-ресурсних центрів та обласний ресурсний центр з підтримки інклюзивної освіти.

    В області діють 16 закладів освіти інтернатного типу обласного підпорядкування. У березні 2018 року сесією обласної ради  прийнято рішення щодо припинення  Городнянського навчально-реабілітаційного  центру шляхом приєднання до Городнянської  спеціалізованої школи-інтернату І-ІІІ ступенів з поглибленим  вивченням окремих предметів та курсів.

    У вересні 2018 року змінено тип та назву комунального закладу «Городнянська спеціалізована школа-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим  вивченням окремих предметів та курсів» Чернігівської обласної ради на комунальний заклад «Городнянський ліцей» Чернігівської обласної ради.

    У 2018-2019 навчальному році всіма видами транспорту організовано безперебійний підвіз 8 528 учнів сільської місцевості, що становить 100% від потреби. Для підвозу задіяно 312 транспортних одиниць, з них шкільних автобусів – 273Підвіз здійснюється з 1043 населених пунктів за 387 маршрутами. Добовий пробіг шкільних автобусів становить понад 20 тисяч кілометрів. Потребує ремонту понад 900 км під’їзних доріг.

    Обласною державною адміністрацією, органами управління освітою вжито заходів щодо ефективного використання коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для старту освітньої реформи Нова українська школа.

    Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 18.12.2017 №929-р Чернігівській області передбачено кошти у сумі 20 907,1 тис. грн.

    Розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 01.03.2018 № 108 «Про розподіл залишку коштів освітньої субвенції» та спільним розпорядженням голів обласної державної адміністрації та обласної ради від 23.05.2018 № 31 «Про розподіл залишку коштів освітньої субвенції» розподілено кошти між адміністративно-територіальними одиницями області.

    На оснащення обладнанням закладів освіти з поглибленим вивченням природничих та математичних предметів, у тому числі опорних, передбачено 11 044,5 тис. грн.

    На придбання обладнання для початкової школи передбачено   3 856,9 тис. грн.

    На придбання шкільних автобусів на умовах співфінансування передбачено кошти у сумі 4 678,7 тис. грн.

    На придбання пристроїв для програвання компакт-дисків для підготовки та проведення ЗНО з іноземних мов передбачено кошти у сумі 447,0 тис. грн та на придбання обладнання для кабінетів української мови в закладах з навчанням мовами національних меншин - 80,0 тис. грн.

    На придбання обладнання для інноваційного навчально-тренінгового класу передбачено 800,0 тис. грн.

    Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.04.2018 № 237 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа» на придбання сучасних меблів, комп’ютерного обладнання для початкових класів області передбачено 26 164,7 тис. грн.

    На підготовку тренерів педагогів, підвищення кваліфікації вчителів передбачено 9560,0 тис. грн. 

    На проведення капітальних ремонтів та реконструкцій у 2018 році для 7 закладів освіти області з Державного фонду регіонального розвитку виділено 86 206,7 тис. грн. За рахунок коштів субвенції з державного бюджету на соціально-економічний розвиток окремих заплановано проведення ремонтних робіт у 15 закладах освіти на суму 21 386,0 тис. грн, придбання комп’ютерної техніки, мультимедійного обладнання, меблів та спортивного обладнання на суму 2 198,0 тис грн.

     

    2018/19 навчальний рік у 15 державних закладах професійної (професійно-технічної) освіти області (3 вищі професійні училища, 1 центр професійно-технічної освіти, 9 – професійних ліцеїв та 2 освітні заклади при установах пенітенціарної служби) розпочався з контингентом 4360 учнів, 30 слухачів, які здобувають робітничі професії та спеціальності за регіональним і державним замовленням. 47 здобувачів професійної освіти навчаються на контрактній основі. Одночасно із робітничою професією 2696 (62%) учнів отримують повну загальну середню освіту.

    Завершуються заходи з припинення 3 закладів професійної освіти шляхом їх приєднання до більш потужних. Такі кроки сприятимуть якісній підготовці трудових ресурсів на оптимізованих потужностях, ефективності використання бюджетних коштів.

    У листопаді, за державної підтримки, на базі ДНЗ «Ніжинський професійний аграрний ліцей Чернігівської області» планується відкриття новоствореного  Регіонального навчально-практичного центру зварювальних технологій, оснащеного сучасним обладнанням, матеріалами, інструментом. Наразі в області функціонує 9 навчально-практичних центрів галузевого спрямування.

    Карта освітнього простору Чернігівщини

    Назад